Kas ir gaisa attīrīšana, un kā darbojas UVC gaisma?
Gaisa attīrīšana
Lai garantētu higiēniski piemērotu gaisa kvalitāti telpās, īpaši pandēmijas laikā, nepieciešama svaiga āra gaisa padeve.
Āra gaiss arī bez papildus filtrēšanas tiek uzskatīts kā brīvs no vīrusiem.
Taču ekonomisku apsvērumu dēļ ( apkure ) ne vienmēr var tikt nodrošināta pilnīga āra gaisa padeve, tāpēc nepieciešamo svaigo gaisu var uzlabot ar piemērotiem gaisa attīrītājiem rekuperācijas/recirkulācijas režīmā.
Pašlaik ir pieejami dažādi gaisa attīrītāju veidi, diemžēl ne visi ir vienlīdz piemēroti.
Gaisa attīrītāju izvēle un darbība
Vēlamie un piemērotie gaisa attīrītāji ir ierīces ar HEPA ISO ePM1 80% kategorijas (agrāk F9) filtriem vai gaisa attīrītājiem, kas darbojas pamatojoties uz UVC- mikrobu iznīcināšanu.
Filtra gaisa attīrītāji
Filtrējošo gaisa attīrītāju pamatā ir princips, ka gaiss ar ventilatoriem tiek pūsts caur ļoti smalku filtru. Filtrā tiek aizturētas/uzkrātas visas gaisā esošās daļiņas līdz vīrusa lielumam. Tātad filtrētais gaiss, attiecībā uz higiēnu, sasniedz āra gaisa kvalitāti. Šim nolūkam nepieciešams izmantot HEPA filtrus ar kategoriju ISO ePM1 80% (agrāk F9).
Pēc noteikta laika šie filtri aizsērē un ir regulāri jāmaina.
Turklāt šajos filtros joprojām var būt aktīvi vīrusi un tāpēc tos mainot nepieciešams lietot atbilstošus aizsardzības līdzekļus, tāpat tiem jātiek atbilstoši utilizētiem.
Tā kā HEPA filtri rada būtisku pretestību ventilatoriem, tie ir jaudīgāki un tādējādi skaļāki.
UVC – mikrobu iznīcinātāji
UVC sterilizatori ir balstīti uz ietekmi, ka mikroorganismi ir ļoti jūtīgi uz UVC starojumu. Ar viļņa garumu no aptuveni < 260 nm vīrusu RNS tiek iznīcināts ļoti efektīvi. Līdz ar to tas vairs nav infekciozs.
Izstarotāju izmantošanai ir divi principi:
UVC iekārtas esošos ventilācijas kanālos
Ja telpām ir ventilācijas sistēma ar recirkulācijas vai rekuperācijas sistēmu, UVC lampas var izmantot tās uzstādot piemērotā vietā tieši ventilācijas sistēmas kanālā, tādējādi cilvēku klātbūtne telpā nekādi netiek ietekmēta vai traucēta.
Atsevišķs UVC cirkulējošais gaisa attīrītājs telpās, kur nav piespiedu ventilācijas sistēmas
Šajā gadījumā UVC emitētāji ir iebūvēti kopā ar ventilatoriem un UVC aizturošiem filtriem kompaktā korpusā.
Tas var tikt novietots telpā kā atsevišķi stāvošs, piestiprināts pie sienas vai iekārts griestos. UVC starojums šajā gadījumā ir droši iekapsulēts.
UVC lampām būtībā nav nepieciešama apkope. Tomēr, apmēram pēc trīs gadiem lampas ir jāmaina un profesionāli jāutilizē, jo tās satur dzīvsudrabu.
Turklāt jāpievērš uzmanība, ka ir UVC lampas ar viļņa garumu <240 nm, kas var radīt no atmosfēras skābekļa ozonu un ir tādas, kas to nerada.
Citas gaisa attīrīšanas metodes
Ir vairākas citas gaisa attīrīšanas sistēmas, taču tās var radīt nepieļaujamus apstākļus. Tāpēc tās pirms to izvēles ir ļoti rūpīgi jāizpēta.
Tās varētu būt šādas metodes:
– Dažādu veidu dezinfekcijas līdzekļi: dezinfekcijas līdzekļus var ieelpot un tādējādi kaitīgi ietekmēt veselību. Dezinfekcijas līdzekļus drīkst lietot tikai tad, ja cilvēki neatrodas telpā.
– Telpas ozonēšana: Ozons ir efektīvs dezinfekcijas līdzeklis, kas jau sen tiek izmantots kā dezinfektors. Tas ir spēcīgs oksidants un tādējādi kairina gļotādu, un tāpēc to var lietot tikai cilvēku prombūtnes laikā, turklāt pēc tam telpas ir rūpīgi jāizvēdina.
– Jonizācija: šī procesa laikā izdalītie joni var iznīcināt vīrusus. Tomēr, tie var būt arī oksidējoši un kaitē cilvēku plaušu virsmai. Tas var kaitēt veselībai !
– Elektrostatiskais nogulsnētājs: Atkarībā no konstrukcijas arī šeit var atbrīvoties joni. To ietekme uz veselību ir neskaidra, tāpēc ir jāizvairās no cilvēku klātbūtnes telpās.
– Aukstā plazma: ar šo procesu atbrīvojas reaktīvie radikāļi, kas izdalās gaisā, ko elpojam. Tie var iznīcināt vīrusus, tomēr arī elpošanas ceļu šūnas un var radīt plaušu bojājumus. Pie cilvēku klātbūtnes telpā tas var kaitēt veselībai!